Šerák, Keprník, Červená hora, Vozka

Data dodania wpisu 07.04.2024 Pasmo górskie Wysoki Jesionik Kraj czechy - flaga kraju
Komentarze do wpisu Skomentuj
Šerák, Keprník, Vozka
Data wycieczki 01.05.2023 Dystans wycieczki ok. 25 km Czas trwania wycieczki ok. 9 h Uczestnicy wycieczki Asia, Michał
zdjęcia trasa

Kolejny górski dzień naszego pobytu w Głuchołazach ponownie spędziliśmy w czeskich górach. Jesioniki bardzo przypadły nam do gustu, więc musieliśmy koniecznie pojechać w nie jeszcze jeden raz, tym bardziej że na poniedziałek 1 maja zapowiadała się piękna pogoda.

Bogatsi o nasze drogowe doświadczenie pojechaliśmy do Ostružnej, przez którą poprzedniego dnia przejeżdżaliśmy w drodze do Koutów. W centrum miejscowości zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu tuż obok tamtejszego urzędu gminy.

Tego dnia mieliśmy ambitny plan by zaliczyć aż cztery szczyty zaliczane do prawdziwej elity pasma Wysokiego Jesionika. Wśród nich były m.in. Šerák, Keprník, Červená hora i Vozka.

Wiatraki w Ostružnej
Wiatraki w Ostružnej

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od przejścia krótkiego fragmentu czerwonego szlaku prowadzącego z Ostružnej do Brannej. Niecałe 600 metrów to dystans który pokonaliśmy szlakiem, by wejść na trasę rowerową, za pomocą której chcieliśmy dotrzeć do niebieskiego traktu. Mimo lekkich obaw o rowerowe rozjechanie niebieską drogę osiągnęliśmy w około 20 minut.

Cmentarz w Ostružnej
Cmentarz w Ostružnej
Pociąg w Ostružnej
Pociąg w Ostružnej

Na skrzyżowaniu drogi rowerowej z niebieskim szlakiem zmieniliśmy nieco trasę i zamiast nim udaliśmy się do góry w stronę południowo-zachodniego grzbietu Černavy. Kawałek dalej natrafiliśmy na linię bunkrów, które pewnie wchodziły w skład jakiejś linii obronnej. Weszliśmy chyba do trzech z nich, były one bardzo dobrze zachowane, ale nie aż tak duże, jak te z Węgierskiej Górki.

Bunkier na zboczach Černavy
Bunkier na zboczach Černavy

Gdy zdobyliśmy grzbiet natrafiliśmy na ciekawe skałki, ukryte pod grubą warstwą roślinności. Tym samym dodatkowo cieszyliśmy się że poszliśmy tą dziką drogą leśną zamiast tradycyjnym szlakiem. Następnie dotarliśmy do bardzo ładnie utrzymanej drewnianej chatki (Ramzovská chata), który wyglądała na obiekt prywatny.

Skałki w okolicy Černavy
Skałki w okolicy Černavy
Ramzovská chata
Ramzovská chata

Teraz czekało nas około 700 metrowe podejście na Černave, które odbywało się przyjemnie szeroką i wygodną drogę leśną. Gdy przeszliśmy przez tę górę znaleźliśmy się przy stacji pośredniej kolejki na Šeráka. Tuż obok budynku znajdował się bardzo ciekawy pomnik kozy, przy którym Asia zrobiła sobie zdjęcie.

Tuż pod szczytem Černavy
Tuż pod szczytem Černavy
Wyciąg krzesełkowy na Šerák
Wyciąg krzesełkowy na Šerák
Asia na pomniku kozicy
Asia na pomniku kozicy

Patrząc na kolejkę to wbrew pozorom sporo ludzi z niej korzystało i wyjeżdżali na poziom 1325 metrów, skąd do szczytu Šeráka zostawało im niecałe 30 metrów różnicy wysokości. My jednak zamierzaliśmy tę drogę pokonać na własnych nogach. Co prawda na dystansie prawie 3 km mieliśmy do przejścia prawie 300 metrów różnicy wysokości, ale my po górach chodzimy właśnie dla takiego przyjemnego wysiłku. 🙂

Pierwsze śniegi na Šeráku
Pierwsze śniegi na Šeráku

Wracając ze szczytu wstąpiliśmy jeszcze do prywatnej chaty turystycznej na Šeráku – co było bardzo dobrą (pyszną) decyzją. Kawka i wyborne ciasto borówkowe, które było chyba jeszcze lepsze niż pod Pradziadem dały nam dużo sił na dalszą wędrówkę.

Chata Jiřího na Šeráku
Chata Jiřího na Šeráku
Widok na Keprník
Widok na Keprník
Kozica na Šeráku
Kozica na Šeráku
Ośnieżony Śnieżnik z Šeráka
Ośnieżony Śnieżnik z Šeráka
Miasto Jeseník z Šeráka
Miasto Jeseník z Šeráka

Pół godziny regeneracji w zupełności załatwiło sprawę i mogliśmy ruszać w kierunku naszego drugiego tego dnia celu – Keprníka. Oczywiście najpierw należało zejść (ok. 40 metrów) z Šeráka na coś co wyglądało jak przełęcz, by potem ponownie wspiąć się (ok. 140 metrów) na kolejny z naszej listy szczyt Jesioników. W drodze na Šerák spotkaliśmy się w większymi płatami śniegu na szlaku – tutaj było go jednak zdecydowanie więcej i niemalże całe podejście na Keprník było usłane dobrze ubitą, ale roztapiającą się białą mazią. 🙂

Šerák z Keprník
Šerák z Keprník

Wkrótce jednak mogliśmy o niej zapomnieć i zacząć raczyć się pięknymi krajobrazami z wierzchołka Keprníka, który nieco przypomina mikro zamek, bo chodzi się tam po podniesieniu, które utworzone jest ze skał. Najlepiej ze szczytu było widać górującego Pradziada ze swoją wieżą nadajnika. Z bliższych szczytów widoczne były te po których niedawno szliśmy – Černava, Šerák – jak również te które nas jeszcze tego dnia czekały – Červená hora, Vozka.

Pradziad i Červená hora z Keprníka
Pradziad i Červená hora z Keprníka
Śnieżnik z Keprníka
Śnieżnik z Keprníka
Vozka z Keprníka
Vozka z Keprníka
Pradziad, Czerwona Góra i Vozka z Keprníka
Pradziad, Czerwona Góra i Vozka z Keprníka

Było już prawie południe kiedy przy mocno świecącym słońcu rozpoczęliśmy marsz w kierunku przełęczy (cz. Sedlo pod Vřesovkou) łączącej Keprník z Červená hora. Osiągnęliśmy ją dopiero godzinę później, ale to dlatego że gdzieś pomiędzy zrobiliśmy sobie większą przerwę.

Keprník z Czerwonej Góry
Keprník z Czerwonej Góry

Na przełęczy zdecydowaliśmy się na wyjście bardziej stromym żółtym szlakiem prowadzącego na szczyt przez Kamenné okno – skały ułożone w taki sposób, że znajduję się pomiędzy nimi prześwit tworząc okno (coś podobnego jest na Baranich Rogach w Tatrach Słowackich).

Kamienne Okno na Czerwonej Górze
Kamienne Okno na Czerwonej Górze
Medvědí vrch z Czerwonej Góry
Medvědí vrch z Czerwonej Góry

Kawałek dalej zdobyliśmy najwyższy, legalny punkt tej góry z którego na wierzchołek było jeszcze 200 metrów. Z tym, że był on pokryty gęstymi połaciami choinek, kosodrzewiny i nawet nie próbowaliśmy myśleć o jego zdobyciu.

Vozka i Keprník
Vozka i Keprník

Szykując się do zejścia kierując się w stronę czerwonego szlaku natrafiliśmy na ołtarz z ławkami oraz na dużą kapliczkę położoną koło Wrzosowej studni (cz. Vřesová studánka). Niestety było tam trochę ludzi, więc nie mogłem zrobić zdjęcia z bliska.

Kapliczka koło Wrzosowej Studni
Kapliczka koło Wrzosowej Studni

Czerwony szlak sprowadził nas zachodnim zboczem góry na przełęcz (cz. Sedlo pod Vřesovkou), którą zdobywaliśmy niecałą godzinę temu. Można powiedzieć, że na niej rozpoczęliśmy przedostatni etap naszej wycieczki, której kolejnym celem była Vozka. Tym razem to zielony szlak miał nas zaprowadzić na ten szczyt, który za daleka wyglądał na bardzo niepozorny.

Czerwona Góra
Czerwona Góra

Marsz na Vozka wcale nie należał do łatwym, bo po początkowych błotnych walkach, pojawił się poważny problem ze śniegiem, którego na wschodnich zboczach tej góry nie brakowało. Nawet był powiedział, że było go bardzo dużo i nie dość, że czasami się zapadaliśmy, to jeszcze ciężko było niekiedy odnaleźć szlak. Z pomocą przychodziły wyraźne ślady, które czasami niknęły co jakiś czas w przebijającej się wytopniałej roślinności.

Asia i błoto
Asia i błoto
Duże śniegi pod Vozką
Duże śniegi pod Vozką

Vozke zdobyliśmy w okolicy godziny 14:30 i od razu ta góra zrobiła na nas wielkie wrażenie, ze względu na ogromne skały, które się na niej znajdowały. Trochę mi przypominały skały Słonecznika z Karkonoszy, z tym że na te można było wejść, co od razu uczyniliśmy.

Piękne skały na Vozce
Piękne skały na Vozce

Widoki były podobne do tych z Keprníka, więc nie ma co ich znowu opisywać. Jednak te skałki dodawały kolorytu niektórym zdjęciom np. Pradziada. Po około 30 minutach przeznaczonych na odpoczynek i zjedzenia resztki zapasów ruszyliśmy dalej.

Pradziad ze skał na Vozce
Pradziad ze skał na Vozce
Keprník ze skał na Vozce
Keprník ze skał na Vozce
Pradziad pomiędzy skałami
Pradziad pomiędzy skałami

Następnie ruszyliśmy wzdłuż żółtego szlaku na zachód w stronę miejscowości Branná, w której co prawda nie mieliśmy auta, ale ten szlak do niej prowadził. Było to zejście które liczyło przeszło 6 km, na których to straciliśmy ponad 700 metrów wysokości – więc trochę nasze kolana to odczuły. O tym że jesteśmy już naprawdę blisko przekonaliśmy się kiedy ujrzeliśmy wielkie wiatraki górujące nad Ostružną. Dojście do szlaku prowadzącego do tej miejscowości zajęło nam około 1,5 godziny – co było średnim czasem, ale nigdzie się nie spieszyliśmy.

Na początku zejściowego szlaku
Na początku zejściowego szlaku

Jeśli chodzi o ruch turystyczny to można powiedzieć, że w okolicach Šeráka i Keprníka był na poziomie średnio-dużym, natomiast w okolicy Červenej hory był już zdecydowanie mniejszy. Kolejne większe skupisko ludzi mijaliśmy podchodząc pod Vozke, ale to już było ostatnie miejsce z ludźmi na szlaku. Później do samej doliny nikogo nie spotkaliśmy, a na dole tylko kilka osób.

Przyjemna i wygodna trasa zejściowa
Przyjemna i wygodna trasa zejściowa
Już widać wiatraki Ostružnej
Już widać wiatraki Ostružnej

Na koniec musieliśmy jeszcze pokonać ponad 2,6 kilometrowy odcinek na linii Branná – Ostružná, który stanowił dla nas okazję do zrelaksowania się po tej bardzo ciekawej wyprawie. Po powrocie do Głuchołazów uświadomiliśmy sobie, że była to już niestety ostatnia nasza wycieczka do tej okolicy.

Bunkier przy szlaku
Bunkier przy szlaku

Następnego dnia próbowaliśmy jeszcze raz odczarować Biskupią Kopę, ale i tym razem nas zlało i nie ma ani co opisywać, a już tym bardziej pokazywać. 🙂

Jeśli jednak chodzi o cały ten wypad, to wg mnie był bardzo udany – szczególnie jego czeska część – i tak sobie myślę, że jeszcze będę chciał tutaj kiedyś wrócić – zobaczymy czy się uda… 🙂

Postaw nam kawę

Jeśli podobała Ci się relacja i chcesz by więcej takich było na blogu, to będziemy zadowoleni jeśli postawisz nam kawę. :)

Kup mi kawę :)

Podsumowanie wycieczki

Dystans wycieczki ok. 25 km Czas trwania wycieczki ok. 9 h Średnia prędkość marszu 2.67 km/h Suma przewyższeń 1,13 km Uczestnicy wycieczki Asia, Michał
Przebieg wycieczki Przebieg wycieczki
Ostružná - parking skrzyżowanie ze szlakiem rowerowym
skrzyżowanie ze szlakiem rowerowym Nad pěchotním srubem szlak rowerowy
Nad pěchotním srubem Černava - wierzchołek ścieżka
Černava - wierzchołek pośrednia stacja kolejki na Šerák ścieżka
pośrednia stacja kolejki na Šerák Šerák - rozc.
Šerák - rozc. Restaurace - Chata Jiřího na Šeráku
Restaurace - Chata Jiřího na Šeráku Šerák
Šerák Restaurace - Chata Jiřího na Šeráku
Restaurace - Chata Jiřího na Šeráku Šerák - rozc.
Šerák - rozc. Keprník
Keprník Sedlo pod Vřesovkou
Sedlo pod Vřesovkou Červená hora
Červená hora Vřesová studánka ścieżka
Vřesová studánka Sedlo pod Vřesovkou
Sedlo pod Vřesovkou Vozka
Vozka Nad Hášovou
Nad Hášovou 50.1644625N, 17.0379164E
50.1644625N, 17.0379164E dojście do szlaku zielonego ścieżka
dojście do szlaku zielonego Ostružná - parking
Parking parking w centrum Ostružnej przy Urzędzie Gminy (50.1855064N, 17.0515467E)
Transport własny

Tagi:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x